Choď na obsah Choď na menu
 


Črevné problémy

    Ako som už na inom mieste spomínal, terčovec je ryba, ktorá je chúlostivá na stres. Stres je aktivátorom - spúšťačom rôznych ochorení. Kedy terčovec zažíva stres? Pri jeho kúpe je to hlavne tým, že  je prelovený a prenesený do iného prostredia, často do úplne inej vody v akej vyrástol a na akú bol zvyknutý.  Terčovec zažíva stres aj v nevhodných podmienkach, zlá kvalita vody, veľké množstvo odpadných látok vo vode (dusičnany, amoniak), nízky obsah kylíka vo vode, nízka teplota vody a v neposlednom rade nevhodná strava, hlavne jednostranné a časté kŕmenie mäsom teplokrvných zvierat (hov. srdce) a pod.

Takéto nevhodné podmienky môžu mať za následok premnoženie bičíkovcov v črevách rýb.  Prejaviť sa to môže tým, že u rýb pozorujeme dlhé biele vláknité výkaly. Ryba začína byť v prijímaní potravy vyberavá až nakoniec prestáva prijímať potravu úplne. Najčastejšie takéto symptómy spozorujeme na najmenšom jedincovi. Zdravý terčovec má výkaly krátke, tmavé až čierne.

Liečba: metronidazol. Dá sa kúpiť na lekásky predpis (aj veterinárny) buď čistý metronidazol v práškovej forme navážený, alebo vo forme tabliet entizolu. Liečbu, pokial je to možné, je vhodné praktikovať v nezariadenej menšej nadrži so silným vzduchovaním.


Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť s nasledovným dávkovaním: 1 až 3g metronidazolu (1 tableta entizolu je 250mg metronidazolu) na 100L akváriovej vody. Každý druhý deň výmena 20-30% vody a znova nadávkovať metronidazol alebo entizol plnou dávkou - 1 až 3g na 100L vody. Vačšinou postačuje 3x zopakovať.  Po liečbe vymeníme 80 % vody. Pred započatím liečby je dobré odkalit, vyčistiť-vyprať molitanové filtre v akvariovej vode a vymeniť aspon 50% vody.

Častou príčinou premnoženia bičíkovcov v črevách je napadnutie črevnými červami capilariami.  Capilarie narušia črevo a v takto narušenom čreve sa premnožia bičíkovce.  Preto je niekedy účinnejšie a osožné skombinovať liečbu metronidazolom s učinným antihelmetikom ako napr. levamisolom. Súčasné davkovanie metronidazolu a lewamisolu je možné. S inými liečivami metronidazol neodporúčam dávkovať.

Lepšie je chorobe predchádzať. Hlavne nekŕmiť jednostranne a často hov. srdcom a výrobkami na ňom založených. Mrazenú potravu (patentky, koretry a pod.) vždy nechať rozmraziť pod tečúcou horúcou vodou a aspoň 5 min. po rozmrazení preplachovať, pokiaľ prestanú zapáchať.  Je lepšie kŕmiť ryby granulami a nemať potom takéto problémy, aj keď ryby nevyrastú do parádných veľkostí. Udržovať teplotu vody pre dospelé ryby od 29 st. C a viac a pre mladé ryby od 30 st. C a viac. Sledovať a udržovať dobrú kvalitu vody, radšej častejšie meniť časť vody v akváriu za novú čerstvú. Čím viac, tým lepšie. Sledovať hodnoty dusičnanov na požadovanej úrovi okolo 10 mg NO3/L, amoniak minimum ako sa len dá, radšej zabezpečiť rybám pH pod 7 ako sa báť otravy amoniakom. Vo vode s pH pod 7 je amoniak v relatívne neškodnej forme NH4-. Pokiaľ budete aspoň z väčšej časti dodržiavať uvedené odporúčania, s chorobami  a s črevnými bičíkovcami sa u svojich rýb nestretnete...

 

Biele výkaly možu mať terčovce aj pri napadnutí črevnými červami. Je ich veľa druhov, no najvýznamnejší pri chove terčovcov je Capillaria. Tieto červy sú veľmi úzke, dlhé 1-2cm, ktoré žijú v črevách. Ryba pri napadnutí capillariou postupne chudne, niekedy spočiatku nestráca chuť do jedla, no postupne chradne, chudne, prestáva prijímať potravu, stojí apaticky otočená hlavou k zadnému sklu akvária. Z konečníka vytláča dlhé biele výkaly, vyzerá to tak, akoby vytláčala zo seba biele črevo. Nie je zriedkavosťou, keď je ryba napadnutá zároveň bičíkovcami, aj capillariou. 

Liek: flubenol. Je to biely prášok, ktorý sa dá zohnať len vo velkých baleniach, najmenšie balenie je 1kg. Dobrý veterinár Vám na požiadanie prípravok objedná a predá. 

Dávkovanie: 1.) 200mg/100l akváriovej vody. Flubenol rozpustiť v 5ml acetónu. Po 5-8 dňoch môžeme začať s postupnou vymenou vody.

2.) priamo do krmiva, pokial ryby prijímajú ešte potravu, alebo ako preventívne preliečenie raz za pol roka. Do malého pohárika odoberieme vodu z akvária a flubenol v ňom rozpustíme tak, aby vzniklo akoby polotučné mlieko. Do toho nasypeme tetra discus granule a necháme ich nasiaknuť liečivom s vodou. Kŕmime každý druhý deň po dobu 10 dní ráno a večer.

Aj v tomto prípade je lepšia prevencia. Kŕmiť len bezzávadnou potravou z preverených zdrojov. 

Z fora: 

 

 

Ivos napisal: "Momentálně je na trhu (u veterinářů) dostupný jiný lék obsahující stejnou účinnou látku (Flubendazol) jako Flubenol a ten se jmenuje Solubenol. Solubenol má této látky 2x vyšší koncentraci než Flubenol


Dodává se v baleních 500g, které je rozděleno na pytlíky 5x100g. Jeho aktuální cena je prý kolem 2tis. Kč za těch 500 g.

Solubenol se patrně nejčastěji podává k odčervení drůbeži , takže by měl být k dostání (vyškemrání, odkoupení menší dávky) u veterinářů specializovaných na opeřence."

 

 

Viktor Petrík

4.2.2016

 

Doplnené a upravené

5.10.2018