Choď na obsah Choď na menu
 


Po zaobstaraní rýb

     Zaobstarali ste si terčovce, kráľa akváriových rýb a  máte z toho isto velkú radosť. Doma už vačšinou čaká na ne krásne veľké zariadené akvárium, plné rastlín a pod. ...

Chov terčovcov je výzva a myslím, že nie je vhodný pre začínajúcich akvaristov. Chce to aspoň minimálne skúsenosti s chovom iných rýb, najlepšie cichlíd, poznať základy chemizmu akváriovej vody, filtrácie a pod. Keď už má človek-akvarista aké také skúsenosti, odporúčam si u chovateľa pre začiatok zakúpit B-čkové ryby, tzv Grade B. Ale naozaj, len ak sa týka o prvú skúsenosť s terčovcami.  Takéto ryby by mali byť inak zdravé, len môžu mať nejakú vývojovú chybu, zle vykrojenú plutvu, nie priam ideálny tvar tela a podobne. Takéto ryby sa dajú kúpiť u dobrých chovateľov s výraznou zľavou, takže aj prípadný prvý neúspech až tak nezamrzí. Na takýchto rybách je vhodné učiť sa a získavať prvé skúsenosti s chovom terčovcov.

Aby som sa teda vrátil k začiatku tohoto článku. Nemyslím si, že po nákupe rýb je vhodné takéto novo zakúpené terčovce rovno umiestniť do zariadeného okrasného akvária. Veľmi dôležitá je dočastná karanténa, tzn. dočastné umiestnenie nových rýb v menšom nezariadenom akváriu bez štrku, len s filtrom, silným vzduchovaním, ohrievačom. Takéto akva by malo mať objem okolo 100L.  Neznamená to hneď, že všetky ryby, ktoré kdekoľvek zakúpite, musia byť zákonite choré, plné parazitov. Kdeže, v karanténe ide o niečo iné. Pri terčovcoch je spúšťačom ochorenia stres. Odlovenie u chovateľa, zabalenie do sáčkov, preprava a vypustenie do neznámeho prostredia, je pre terčovca obrovským stresovým zážitkom. Preto je dôležité novo zakúpené ryby umiestňovať po príchode domov, najskôr do karantennej nádrže. Dobrým príkladom može slúžiť aj výňatok z článku z jedného mnou odporúčaných užitočných odkazov:

" Pokud však zapomenete na to, že po zakoupení ryb je vždy dodržet alespoň tří týdenní karanténu máte o nepříjemnosti většinou postaráno. Nikdy nespoléhejte na to když vám řeknou že jsou ryby přeléčené. To je však závislé na tom, kde ryby kupujete. Z obchodu bych karanténu nikdy nepodceňoval.
Karanténu provádím vždy mimo chovnou nádrž. Používám nádrže o objemu 200 l. Po přinesení ryb domů si připravím velký kbelík o obsahu 20 l do kterého si připravím solný roztok v poměru 100g soli na 10 l vody. Teplotu karanténní nádrže a solné lázně upravím zhruba na teplotu v přepravním sáčku. Do kbelíku zavedu silné vzduchování. Ryby z přepravního pytlíku přemístím do připravené síťky a z té ryby vložím do solné lázně po dobu 30 min. Během těchto 30 min však u ryb dochází většinou ke ztrátě rovnováhy a vypadá to jako kdyby to byl jejich konec, ale zhruba po 15 min se srovnají. Toto se pak ještě někdy opakuje při vyndání ze solné lázně do karanténní nádrže. V karanténní nádrži pak teplotu vody postupně zvednu(v průběhu tří dnů) na 33°C. vydatně vzduchuji. Třetí den už rybám zkouším dávat mražené krmení (ale pozor vždy jen velmi malé množství) a většinou už začínají normálně žrát. . Po dobu dalších tří nechám ryby odpočinout. Pak nasadím léčivo proti vnitřním červům TERAP FD. Tato léčba probíhá celkem 8 dní. Po 4 dnech se vymění polovina vody a doplní léčivo. V karanténní nádrži vydatně vzduchuji a lehce filtruji přes vzduchový filtr biomolitanem č.3. Po osmém dni vyměním polovinu vody, postupně zvednu teplotu na 35 °C . Na této teplotě nechám ryby dva dny. Potom postupně během dalších pěti dnů nechám klesnout teplotu na 30°C a ryby přemístím do chovné nádrže.
 Po celou dobu karantény sleduji chování ryb. K vytápění karanténní nádrže používám vždy jen značkové topítko a teplotu sleduji na teploměru umístěném v nádrži. Jednou se mi stalo, že při použití neznačkového topítka se zasekl termostat a ryby jsem málem uvařil. Teplota v nádrži stoupla přes 36°C. Ještě jedna důležitá věc v karanténní nádrži a v solné lázni musí být odstátá akvarijní voda
."

Nie so všetkým v tom úryvku súhlasím, napr. soľnú kúpeľ môžeme dnes zameniť za niečo iné, napr. 15 min kúpeľ v 5L vody s 1ml 30% formalínom a silným vzduchovaním, alebo 30min kúpeľ v 10L vody s chloraminom T ( treba si vyrátať a presne odvážiť dávku chloramínu na 10L vody, keďže na 100L sa dáva 1,5g) Ochotný chovateľ Vám isto v tomto smere pomôže a poradí. Určite sa nie je dobré spoliehať na to, ak Vám chovatel povie, že ryby už boli preliečené...Ja osobne som ochotný prípadným záujemcom a kupcom poskytnúť spomínané prípravky a poradiť čo a ako...

Takže ešte raz a budem to opakovať vždy a všade: NOVOZAKÚPENÉ RYBY UMIESTNIŤ VŽDY NAJSKÔR DO KARANTÉNY! 

V takej karanténnej nádržke si terčovce privyknú predovšetkým na inú vodu, iné prostredie a pomôžeme im ľahšie prekonať stres zo všetkých zmien.

Diametrálne odlišné pH vody a jej tvrdosť možu hrať zásadný vplyv na celkové privyknutie si na nové prostredie. Preto u každého chovateľa, u ktorého si ryby kupujete,  najlepšie ešte pred kúpou, by ste sa mali opýtať na základná parametre vody, v ktorej svoje ryby chová. Pokial sú parametre diametrálne odlišné od vody, ktorú máte pre ryby k dispozícii Vy, mali by ste im aspon v karanténe u seba doma pripraviť na určitý čas podobnú vodu s podobnými parametrami, ktorú budete postupne vymieňať za tú svoju bežnú. Ryby si tak na Vašu vodu postupne privyknú. Pokiaľ tento spôsob aklimatizácie preskočíte, múžu nastať určité problémy.. .

Až Vám budú ryby v karanténe tak povediac žrať z ruky, potom môžete ryby umiestniť do hlavnej zariadenej nádrže...

 

Viktor Petrík

25.2.2013